w podróży: Galeria Obora


O ile o książkach mówić wręcz uwielbiam, tak z pokorą muszę stwierdzić, że sztuka wizualna mnie onieśmiela. Nie mam w sobie na tyle pewności i wiedzy, by wypowiadać się na jej temat bez skrępowania, a jednak, mimo to, a może właśnie z tego powodu, pociąga mnie ten tajemniczy świat. Nie ma co oszukiwać, jeśli w ogóle przychodzi mi do głowy wypowiadać jakieś opinie na temat obrazu czy rzeźby, na temat instalacji, fotografii zwykle opieram się na prozaicznych kategoriach podoba/nie podoba doprawionych nieco poczuciem dopowiedzenia.

Poczucie dopowiedzenia, to taka chwila we mnie, kiedy oglądam coś, czego może nie rozumiem, a może, co rozumiem na swój sposób, ale wiem, gdzieś w głębi duszy, że ma sens, że istnieje po coś, że zawarta jest w tym myśl, która szepce do mnie. I wtedy pojawiają mi się w głowie historie. Zupełnie tak, jakby ktoś ukrył w tym, co w takiej chwili widzę, kilka otwartych okien, przez które można zobaczyć co kryje się za murami świata, którym jest na przykład obraz.I właśnie dla tego poczucia dopowiedzenia odwiedzam galerie. Dla tej inspiracji, która gdzieś czeka przyczajona w barwie, fakturze. A właśnie, w fakturze… ale po kolei. Wczoraj odwiedziłam Galerię Obora w Głotowie pod Dobrym Miastem. Odwiedziłam w związku z wystawą Reaktywacja w samo południe.

Ten może przydługi wstęp miał na celu usprawiedliwić mnie, że zamiast opisywać obrazy i rzeźby, opowiem raczej o miejscu. Bo miejsce, jak się okazało, też może wywołać poczucie dopowiedzenia…

Galeria Obora mnie oczarowała, rozkochała i zachwyciła. To takie miejsce, gdzie nagle czas snuje się ospale, bo chyba właśnie tam wpada, żeby odpocząć. Jeśli wernisaże kojarzą Wam się z lampką wina, kobietami na obcasach i przydługimi mowami pochwalnymi na cześć wystawiających oraz pełnym powagi pomrukiem w stylu yyyhhhmmmm, to ta wystawa zupełnie Was zaskoczy. Bo tu, owszem jest wino, soki, kawa, herbata – bo jeśli przyjeżdżasz, to zabierasz ze sobą coś w podarunku, więc z każdym gościem na stole ukrytym w rogu obory pojawiały się nowe rzeczy. Ktoś przywiózł wino, ktoś czereśnie, ktoś ciastka, a ktoś kiełbasę. Bo przecież przed oborą jest ognisko. To nic, że czerwiec u schyłku, a na zegarze 12:00. Choć z ta 12:00 też bym nie przesadzała. Jedno przyjeżdżali, inni odjeżdżali, bo to bez znaczenia czy pojawisz się tam o 13:02 czy może o 16:15…

A jeśli masz nastrój, to może siedzieć lub leżeć, wpatrywać się w niebo czy sufit, możesz tarzać się po trawie, słuchać rechotu żab w pobliskim stawiku, możesz poczuć się, jakbyś całe życie tam właśnie istniał. Wśród obrazów, rzeźb, wśród zaskakujących na każdym kroku przejawów niezwykłości. Bo znajdziesz tu w każdym zakątku podwórza jakieś zaskoczenie, jakąś myśl ukrytą między liśćmi orzecha, na ścianie składziku na drewno. Wystarczy się rozejrzeć.


I nagle zadajesz sobie pytanie patrząc na dwa kamienie leżące blisko siebie – czy to jest instalacja jakiegoś artysty, czy może natura tak zarządziła ich położeniem, a może to właśnie w Twojej głowie w tej chwili tworzy się sztuka? Skoro widzisz coś, co może rozsnuwać kolejną opowieść?
I nim minie chwila, już nie boisz się dotknąć, zajrzeć za płótno, spojrzeć z innej perspektywy. Siadasz gdzie popadnie i rozmawiasz z nieznajomymi jakbyś ich znał od wieków. Jesteś w stanie odważyć się i dotknąć kamienia, z którego stworzono rzeźbę, powąchać płótno, na którym namalowano obraz.

Dla mnie tym właśnie stała się Galeria Obora po moim pierwszym, choć mam nadzieje, nie ostatnim z nią spotkaniu. Fakturą sztuki. Poczuciem dopowiedzenia i namacalności, gdzie nie powstrzymywał mnie sznur poważnych yyyhmmmm i sztywność lampki wina. Bo w Oborze i owszem, wino wernisażowe było, ale zamiast kieliszków, w plastikowych kubeczkach. I co w związku z tym? Czy stracił na tym choć jeden obraz? Czy bez akompaniamentu butów na obcasach nie wybrzmiały laudacje na cześć twórców?

A jeśli chcielibyście obejrzeć kilka zdjęć, które co prawda nie oddają ogromnego uroku tego miejsca w sposób zadowalający, ale jednak... to zapraszam na profil bloga na Facebook/Pełen zlew

I jeszcze tylko dane tego niezwykłego miejsca, a tak, na wszelki wypadek, gdyby ktoś z Was chciał je odwiedzić :) 
Galeria Obora
Głotowo 72, 11-040 Dobre Miasto
www.facebook.com/Galeria Obora 


0 komentarzy:

Prześlij komentarz